ماساژ درمانی و ریلکسی

 1. خانه
 2. ماساژ درمانی و ریلکسی

فواید ماساژ برای سلامتی در کلینیک بیوتا

استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

خواب را بهبود می‌بخشد

درد و تنش عضلانی را کاهش می‌دهد

عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ درمانی که توسط یک متخصص ماساژ درمانی مجاز انجام می شود، شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک های مختلف برای دستکاری عضلات و سایر بافت های نرم بدن است. با هدف کاهش سرعت سیستم عصبی، ماساژ درمانی می تواند برای رهایی از استرس و تنش، تسکین علائم، التیام جراحات و حمایت از سلامتی مورد استفاده قرار گیرد.

انواع ماساژ درمانی

ماساژ در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. در اینجا برخی از پیشنهاداتی است که ممکن است در منوی ماساژ درمانی بیابید.

ماساژ سوئدی

احساس استرس می کنید؟ ماساژ سوئدی یک روش کلاسیک برای استراحت عمده است. ماساژ سوئدی معمولاً یک ماساژ کل بدن است که از لمس ملایم استفاده می کند. این یک انتخاب خوب برای افرادی است که تازه ماساژ می دهند. این می تواند به آرامش سیستم عصبی شما کمک کند. بادنر می گوید: ماساژ سوئدی راه خوبی برای تشویق یک حالت احساسی آرام است که می تواند مستقیماً بر عضلات شما تأثیر بگذارد.

ماساژ بافت های عمیق

ماهیچه‌های شما ممکن است در اثر استفاده مکرر سفت شوند – حتی از چیزی که فعالیت کمتری دارد مانند نشستن، رانندگی یا قوز کردن روی لپ‌تاپ. بادنر می‌گوید: «ماساژ بافت عمیق به عضلات و تاندون‌های شما وارد می‌شود تا این سفتی را از بین ببرد. برای افرادی که دچار آسیب دیدگی، سفتی عضلانی عمومی و درد مزمن عضلانی هستند، مفید است.

ماساژ ورزشی

ماساژهای ورزشی مشابه ماساژهای بافت عمیق هستند، اما عضلاتی را که هنگام ورزش یا انجام فعالیت‌های بدنی تکراری دیگر ضرب و شتم می‌کنند، کاهش می‌دهند. بادنر می‌گوید: «ورزشکاران و رقصنده‌ها از بدن خود متفاوت از افراد معمولی استفاده می‌کنند. یک ماساژدرمانگر با تجربه در ماساژ ورزشی می تواند برای از بین بردن سفتی عضلانی و رفع آسیب های ورزشی وارد آنجا شود.

ماساژ نقطه ماشه ای

یک گره در گردن یا یک نقطه سفت در پشت به عنوان نقطه ماشه ای شناخته می شود. بادنر توضیح می دهد: «نقطه ماشه ای اسپاسم عضلانی کوچک یا نقطه سفت در بافت است. در ماساژ نقطه ماشه ای، ماساژدرمانگر از فشار متمرکز و مستقیم برای هدف قرار دادن آن نقاط استفاده می کند. این جریان خون را در نواحی افزایش می دهد و به رها شدن آنها کمک می کند. این نوع ماساژ می تواند برای افرادی که درد مزمن دارند نیز مفید باشد.

فاسیا شبکه ای از بافت همبند زیر پوست است. بادنر توضیح می دهد: “این ماهیچه ها را پشتیبانی می کند و به ما اجازه می دهد آزادانه حرکت کنیم.” هنگامی که رهاسازی میوفاشیال دریافت می کنید، ماساژدرمانگر شما عضلات و فاسیا را خمیر می کند و کشش می دهد تا تنش و سفتی را برطرف کند. او می گوید: “این نوعی کشش عمیق است که اغلب همراه با سایر تکنیک های ماساژ درمانی استفاده می شود.” “این برای باز کردن سفتی در گردن، شانه ها و قسمت بالایی و پایین کمر شما عالی است.”

ماساژ لنفاوی

مایع لنفاوی چندین عملکرد مهم دارد، از جمله حفظ سطح مایعات و حذف مواد زائد از بدن. ماساژ لنفاوی از یک لمس ملایم برای کمک به جریان آزادتر مایع لنفاوی در بدن استفاده می کند. بادنر می‌گوید: «ماساژ لنفاوی برای افراد مبتلا به التهاب عالی است – از جمله افرادی که بیماری‌هایی مانند آرتریت دارند و همچنین افرادی که ماستکتومی کرده‌اند، که اغلب شامل برداشتن غدد لنفاوی است.

ماساژ قبل از تولد

ماساژهای دوران بارداری برای کمک به آرامش مادران عالی هستند و می‌توانند به رفع دردهای دوران رشد کودک کمک کنند. بادنر می‌گوید: «ماساژهای قبل از زایمان برای کاهش فشار از روی باسن فوق‌العاده هستند و می‌توانند به تورم در پاها و پاها کمک کنند. و هنگامی که مادر آرام باشد و احساس خوبی داشته باشد، کودک نیز از آن سود می برد.

فواید ماساژ درمانی برای سلامتی

ماساژ درمانی ممکن است برای هر کسی مفید باشد، اما اشاره شده است که به افرادی که دارای بیماری‌های مختلف مانند سرطان، بیماری قلبی، مشکلات معده و فیبرومیالژیا هستند، کمک می‌کند. در اینجا به برخی از مزایای ماساژ درمانی اشاره می کنیم.

 • استرس و اضطراب را کاهش می دهد
 • خواب را بهبود می بخشد
 • درد و تنش عضلانی را کاهش می دهد
 • عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد

آیا ماساژ به درد کمک می‌کند؟

ماساژ درمانی برای چندین نوع درد از جمله کمردرد، درد گردن و شانه، درد ناشی از آرتروز زانو و سردرد مورد مطالعه قرار گرفته است. این چیزی است که علم می گوید:

 • کمر درد
 • درد گردن و شانه
 • آرتروز زانو
 • سردرد

ماساژ درمانی با رایحه و بدون رایحه

ماساژ درمانی، با یا بدون رایحه درمانی (استفاده از روغن های ضروری) برای کاهش درد، اضطراب و سایر علائم در افراد مبتلا به سرطان استفاده شده است. یک ارزیابی در سال 2016 از 19 مطالعه (بیش از 1200 شرکت‌کننده) درباره ماساژ بیماران سرطانی شواهدی را نشان داد که ماساژ ممکن است به کاهش درد و اضطراب کمک کند.

اما کیفیت شواهد بسیار پایین بود. (زیرا اکثر مطالعات کوچک و برخی ممکن است جانبدارانه بوده باشند. ) و یافته ها سازگار نبودند.دستورالعمل های عمل بالینی (راهنمای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی) برای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان پستان شامل ماساژ به عنوان یکی از چندین رویکرد است که ممکن است برای کاهش استرس، اضطراب، افسردگی، خستگی و کیفیت زندگی مفید باشد. دستورالعمل های عمل بالینی برای مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان ریه نشان می دهد که ماساژ درمانی می تواند به عنوان بخشی از مراقبت های حمایتی در بیمارانی که اضطراب یا درد آنها به اندازه کافی با مراقبت های معمول کنترل نمی شود، اضافه شود.

درمانگران ماساژ ممکن است نیاز به اصلاح تکنیک های معمول خود در هنگام کار با بیماران سرطانی داشته باشند. برای مثال، ممکن است مجبور شوند فشار کمتری نسبت به معمول در مناطقی که به دلیل سرطان یا درمان‌های سرطان حساس هستند، اعمال کنند.

فرم مشاوره رایگان لیزر موهای زائد کلینیک بیوتا

شما می توانید سوالات خود را با ارسال فرم درخواست مشاوره بصورت آنلاین بپرسید و بهترین پاسخ را از متخصصین ما دریافت نمایید.

  فهرست